کافی شاپ

قهوه خانه سابق

قانون: قرارداد اجتماعی يا ايده آل اجتماعی

قوانين يک جامعه در حقيقت توافق جمعی مردم است که با هم عهد می بندند برای منافع جمعی از برخی منافع شخصی و آنی خود بگذرند و متعهد ميشوند در صورت تخلف از آن هزينه ای بابت آن بپردازند.

امشب شبکه ۲ سيما برنامه ای را به موضوع افزايش نرخ جريمه های راهنمايی و رانندگی در ۳ ماه گذشته اختصاص داده بود و ميخواست اثرات آن را بررسی کند. به نظر ميرسد تصويب اين قوانين بيش از آنکه توافق جمعی مردم باشد نگارش ايده آلهای جامعه است. همه در مرحله حرف با استفاده از کلاه ايمنی در هنگام سوار شدن بر موتور سيکلت يا ننشاندن کودکان زير ۱۲ سال در صندلی جلو موافق هستند ولی کمتر از ۱۰٪ مردم عملا آنرا رعايت ميکنند. قطعا در چنين جامعه ای وضع اين قوانين تغييری در ماهيت موضوع ايجاد نميکند. ابتدا بايد زمينه اجرای قانون را ايجاد کرد و بعد قانون تصويب کرد.

يک پيشنهاد خوب به نظر من آموزش رانندگان ( نه فقط به قصد آموزش علايم يا قوانين راهنمايی و رانندگی بلکه برای حساس سازی آنان و فرهنگ سازی) در هنگام بيمه کردن خودرو هاست. بيمه ها ميتوانند برای رانندگانی که در اين کلاسها شرکت ميکنند تخفيف ويژه ای در نظر بگيرند. در اين صورت شرکت در اين کلاسها در دراز مدت بر فرهنگ رانندگی کشور تاثير گذاشته و زمينه وضع قوانين را فراهم ميکند.

  
نویسنده : قهوه چی ; ساعت ۱٢:٠۸ ‎ق.ظ روز جمعه ۱٥ اسفند ۱۳۸٢
تگ ها :