کافی شاپ

قهوه خانه سابق

آزادی اينترنت تا کی ادامه می يابد؟

سلام.

حالا مطلب روز سيزدهم دروغ بود ولی ميخوام بپرسم اگه حقيقت داشت فکر ميکنيد چگونه نسبت به آن واکنش نشان ميداديد؟ راستی چه شده که الان اينترنت در ايران ممنوع نيست؟ شناخت عواملی که در بازداری محدوديتها نقش دارد ميتواند در گسترش آزاديها نيز کاربرد يابد.

به نظر من باور عمومی نقش موثری در اين بين دارد. تا زمانی که باور عمومی يعنی باور اکثريت قابل توجه مردم آن است که اينترنت نقش مثبتی دارد نميتوان آنرا محدود کرد. همين باور گسترده اگر در مورد هر موضوع ديگری وجود داشته باشد نميتوان آنرا به راحتی محدود کرد و در صورت ايجاد محدوديت هزينه زيادی بابت ان پرداخت ميشود.

در انتخابات اخير دولت عليرغم باور عمومی به رد صلاحيت ها پرداخت. در اين زمينه هزينه زيادی پرداخت شد و اعتبار افراد زيادی بر اين اساس کاسته شد. گروهی بر اساس همين رد صلاحيت ها اعتماد و وثوق گذشته خود را نسبت به سيستم از دست دادند.

اينترنت تا روزی که خطر سياسی آنچنانی ايجاد نکند ارزش محدود کردن ندارد. در حال حاضر گرچه اينترنت يکی از راههای آزاد و بدون سانسور دريافت خبر و ... است ليکن به علت دسترسی محدود مردم و عدم امکان ايجاد هرج و مرج در جامعه از اين طريق ارزش محدود کردن و ايجاد نارضايتی در مردم را ندارد. قطعا اگر روز اينترنت برد سياسی بيشتری پيدا کند ممکن است محدود شود و خبر روز سيزده واقعيت يابد.

  
نویسنده : قهوه چی ; ساعت ۱۱:٤٠ ‎ب.ظ روز شنبه ۱٥ فروردین ۱۳۸۳
تگ ها :