رم ۱ (قبل از مسيحيت)

سری به شهر رم در کشور ايتاليا زدم. رم شهری است بسيار زيبا و ديدنی. برخی رم را يک موزه بزرگ مينامند و الحق که توصيف شايسته ای است. قبل از رفتن قدری در مورد تاريخ روم باستان و اروپا مطالعه کردم. می توانم بگويم اکنون بيش از پيش برای تمدن اروپا احترام قايل هستم. رم شهری هميشه زنده بوده و هست. در تاريخ کشور خودمان بسياری شهرها بوده اند که در برهه ای از تاريخ درخشيده اند ليکن بعد از مدتی رونق و اهميت خود را از دست داده اند. رم شهری است با ۲۷۰۰ سال تاريخ که هميشه يکی از با اهميت ترين شهرهای دنيا بوده. وقتی در خيابانهای رم راه ميرفتم تصور اينکه بر خاکی قدم ميگذارم که هزاران سال پيش لشکرهايی را برای جنگ با اجداد ما بر روی آن مهيا و اعزام ميکرده اند به من حس عجيبی می داد.

شهر رم مرا به ياد ايران و خصوصا تهران می اندازد. معماری خانه ها و ساختمانها بيش از هلند به ايران نزديک است. به نظرم ما معماری مدرنمان را از ايتاليا (و شايد ايضا فرانسه) اقتباس کرده ايم. خيابانها خصوصا چاله و چوله هايش و رانندگی ايتاليايی ها (که البته به پای راننده تاکسی های خودمان اصلا نميرسد) و کثيف بودن گوشه و کنار شهر!، آلودگی هوا و ابر غبار مانندی که روی شهر را پوشانده، مترو شلوغ و مردم بعضا عصبانی رم گاهی اين حس را به شما ميدهد که در يکی از محله های تهران قدم می زنيد. اگر از بلندی به شهر رم نگاه کنيد متوجه ميشويد که ساخت و سازها به گونه ای انجام شده که نمای شهر اصالت خود را از دست نداده و حتی امروز می توان نمای تاريخی شهر را در آن ديد. برعکس شهرهای ما که هر گوشه آن يک سازی ميزند. رم از اين لحاظ هم بسيار زيباست. از لحاظ وفور آثار باستانی هم فقط بگويسم که هر گوشه شهر را که نگاه کنی اثار باستانی و ديدنی های تاريخی می يابی.

تاريخ رم و به تبع آن آثار باستانی رم به دو بخش عمده تقسيم ميشود. پيش از مسيحيت و بعد از مسيحيت. در دوران پيش از مسيحيت نيز ميتوان دوران قبل از جمهوری و بعد از جمهوری را دو دوره عمده ناميد. بعد از مسيحيت هم به دوران قرون وسطی و دوره رنسانس تقسيم ميشود. از حدود ۱۰۰ سال پيش هم ايتاليا به عنوان يک کشور مستقل پا به عرصه وجود گذاشته است.

از آثار دوره قبل از مسيحيت ميتوان به کلوزئو، فورو رومانو يا روم باستان، و قلعه سنت آنجلو اشاره کرد. بعد از مسيحيت هم کليساهای متنوع در گوشه و کنار شهر ساخته شده. رم بيش از ۱۰۰۰ کليسا دارد که همگی ديدنی و جالب هستند. اجازه دهيد تا به ترتيب تاريخی پيش رويم.

کلوزئو همان استاديوم معروفی است که در دوران باستان گلادياتورها در آن با هم ميجنگيدند. اين استاديوم گنجايش حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر را داشته و عظمت آن واقعا انسان را به حيرت واميدارد. استاديوم محلی برای برگزاری برنامه های سرگرم کننده بوده است. صبح ها نمايش جنگ انسان با حيوانات درنده بوده و بعد از ظهرها نمايشهای سرگرم کننده و گاهی اوقات رزم انسان با انسان. جنگ انسان با انسان با اهداف مختلف انجام ميشده. گاهی برده ها برای کسب آزادی ميجنگيدند. گاهی انسانهای آزاد برای کسب معروفيت ميجنگيدند و گاهی هم مظنونين به مسيحی بودن برای آزاد شدن با گلادياتورها ميجنگيدند. فردی که شکست ميخورد هميشه کشته ميشد مگر آنکه امراتور دستور زنده ماندن او را ميداد يا مردم خواهان زنده ماندن او بودند.

 

  فورو رومانو يا روم باستان هم بخشی از شهر روم است که مانند تخت جمشيد ما تخريب شده و چيز زيادی از آن باقی نمانده است. ساختمان سنای روم در زمان جمهوری از جمله ساختمانهای تخريب شده اين قسمت است.

قلعه سنت آنجلو هم يکی از ديدنيهای شهر رم است. اين قلعه توسط امپراطور هادريانوس ساخته شده که شايد از سريال مردان آنجلس او را بشناسيد. اين قلع بسيار مستحکم بوده و در زمانهای قديم دورتا دور آن را آب فرا گرفته بوده است. قلعه چندين بار بازسازی شده.

منتظر باشيد تا در پست بعدی در مورد رم بعد از مسيحيت و ديدنيهای اين شهر بنويسم.

/ 14 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رویا

سلام مرسی به من سر زدین کنکور هم خوب چاره ای نیس باید قبول شم:ی در مورد اینکه قبلا چی مینوشتم هم باید بگم که پامو کرده بودم تو کفش نویسنده ها مینوشتم :ی من همش به این آقای جهانگرد میگم از ایتالیا بنویسید نمینویسه خوبه شما نوشتید من آرزو به دل نموندم :ی آهنگ وبلاگتون هم قشنگه تا همین دو روز پیش رو وبلاگ من بود بعد من از دستم در رفت خرابش کردم :ی فکر کنم برای بار اول خیلی حرف زدم !!!!!!!

.

سلام........جالب بود

siavash

سلام. رسيدن بخير بابا . خوش گذشت؟ خوش باشی. سياوش

شايا

سلام دوست من ممنون از سفرنامه رم . زیبا بود. من خاطرات دانشجویی هندم رو و جاهایی که در هند دیدم رو توي وبلاگم جمع اوري ميکنم که اون ها رو توي موضوع از هند ميتونيد ببينيد خوشحال ميشم سر بزنيد باي

اکرم

سلام. اطلاعات تاریخی زيادی در اين مورد داريد. جالب بود. ولی برای من ژست بعديتون جالب تر خواهد بود. اگر خودتون هم از اين سفر عکسی داريد لطفا در وبلاگتون بذاريد. ممنون از همدردی و ژيام تسليتتون. ان شالله شاد و سلامت باشيد

zita

سلام.تا ایتاليا ميری به اسپانيا سر نميزنی؟

محمد م

سلام و مطلب بسيار زيبايي بود و البته خواندني . اين روز ها خيلي در چنين مطالبي غرق مي شوم شايد بهتر است همه هر از چند گاهي با چنين مطالبي به روز كنند پيروز باشيد و خوش وقت .با دو غزل به روزم و منتظر شما

نگین

سلام خسته نباشید . اگه میشه بیشتری در این زمینه قرار بدید . با تشکر

نگین

ببخشید منظورم عکس های بیشتر بود .