کليشه های منطقه ای

برخی از هموطنان ما از اینکه خارجی ها ما را با همسایگانمان اشتباه بگیرند به شدت آزرده میشوند. به یاد دارم وقتی برای شرکت در یک کنفرانس به انگلیس رفته بودم بطور اتفاقی در اتومبیل ونی که حدود ۶ تا ۷ نفر از شرکت کنندگان را به سمت دانشگاه میبرد با یک ایرانی دیگر برخورد کردم. طبیعتا شروع به صحبت به زبان فارسی کردیم. توجه سایرین جلب شد و یکی از حضار که میخواست اظهار نظری کرده باشد گفت: اوه شما هر دو به زبان عربی صحبت میکنید؟ گفتن همین جمله کافی بود تا دوست جدید ایرانی من حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه بقیه مسیر را به نطقی در مورد تفاوتهای بنیادین ایرانی ها و اعراب اختصاص دهد. چهره مغموم حاضرین که مجبور بودند به توضیحات پر شور این دوست عزیز گوش فرادهند البته دیدنی بود.

همانقدر که مردم اروپا از تفاوتهای ملل مختلف در خاورمیانه بی خبرند ما نیز از تفاوتهای کشورهای اروپایی بیخبریم و تمام اروپا را با یک چوب میرانیم. در اروپا هر کشور و ملتی خصوصیات خاص خود را دارد. کافیست به گوناگونی زبانهایی که در همین قاره کوچک صحبت میشود دقت کنید تا گوناگونی فرهنگها را دریابید. هر یک از این ملتها با خصوصیاتی کلیشه ای شناخته میشوند که دانستن آنها زیاد ساده نیست. لطیفه ای هست که این خصوصیات را مختصر و مفید به شما می آموزد. میگویند: بهشت جایی است که پلیس ها انگلیسی هستند، مکانیکها (مهندسین) آلمانی هستند، آشپزها فرانسوی هستند، عشاق ایتالیایی هستند و برنامه ریزی و مدیریت بوسیله سوییسی ها انجام میگیرد. جهنم جایی است که پلیسها آلمانی اند، آشپزها انگلیسی اند، مکانیکها(مهندسین) فرانسوی اند، عشاق سوییسی اند، و تمام اینها بوسیله ایتالیایی ها برنامه ریزی و مدیریت میشود!!

در هر گوشه این دنیا گوناگونی فرهنگی زیادی وجود دارد. شناخت تمام این گوناگونی ها نه ممکن است و نه لازم. به همین دلیل خصوصیاتی کلیشه ای برای هر منطقه در نظر میگیریم و تصور میکنیم تمام ساکنین آن منطقه از همین کلیشه پیروی میکنند. مثلا کلیشه ای واحد برای تمام کشورهای جنوب شرق آسیا و یا آفریقا در ذهن داریم و همه را یکسان میدانیم. باید قبول کرد که کلیشه رایج برای خاورمیانه نیز اعراب هستند. از همین رو بسیاری از کسانی که آشنایی چندانی با خاورمیانه ندارند همه مردم این منطقه را عرب میدانند. چنین اشتباهاتی از سوی سایر ملل نباید توهین آمیز تلقی شود و یا موجب عصبانیت ما گردد. متاسفانه برخی هموطنان ما در این موارد حوصله و گذشت چندانی از خود نشان نمیدهند..

نکته هلندی: ۵ دسامبر روز سینتر کلاس است. سینتر کلاس چیزی شبیه همان بابا نوئل است منتها کاملا هلندی. سینتر کلاس هر سال در نوامبر با کشتی از اسپانیا می آید. به این منظور هر سال مراسمی برگزار میشود. بچه های زیادی در این روز به بندرگاه میروند و فردی با لباس سینتر کلاس از کشتی پیاده میشود و در شهر رژه میرود. این مراسم غالبا از تلویزیون ملی هلند پخش میشود. سینترکلاس یک یا چند دستیار سیاه دارد که زوارت پیت نامیده میشوند. در عرض چند روز سینترکلاس از مدارس و بیمارستانها و .. بازدید میکند. از زمان ورود سینترکلاس به هلند تا ۵ دسامبر بچه ها هر شب یک کفش کهنه و یک هویچ یا کمی یونجه (برای اسب سینترکلاس!) در کنار شومینه میگذارند و قبل از رفتن به رختخواب شعر سینتر کلاس را میخوانند. صبح روز بعد ممکن است قطعه ای شیرینی که توسط سینترکلاس یا زوارت پیت از سوراخ شومینه انداخته شده را در کفش خود بیابند. شیرینی معمول شکلاتی است به شکل حرف اول نام بچه ها. در این ایام بچه ها غالبا کادویی هم از سینترکلاس دریافت می کنند. گفته میشود که سینترکلاس کادوها را عصر یا شب روز ۵ دسامبر توزیع میکند و لذا کادوها در صبح روز ۶ دسامبر در کنار همان کفش کهنه گذاشته میشود. گاهی والدین به بچه ها میگویند که موفق شده اند سینترکلاس را راضی کنند تا شخصا به دیدار کودکشان بیاید. در این موراد یک نفر نقش سینترکلاس را بر عهده میگیرد و برای بچه ها هدیه می آورد. گاهی هم به دلیل عدم هماهنگی همسایگان دو سینتر کلاس همزمان در یک خیابان دیده میشوند که موجب تعجب بچه ها میشود و از بزرگترها میپرسند که فرد دیگر کیست. پاسخ بزرگترها در این موارد این است که فرد دیگر سینترکلاس کمکی است و سینترکلاس اصلی همان است که کودک آنها را مورد بازدید قرار داده!!

Sinterklaas%20020.jpg

پی نوشت: برای آخرین بار به بلاگ رولینگ اخطار میکنم اگر پینگهای این قهوه خانه را همچون ایام اخیر نادیده بگیرد و نام کافی شاپ را در ته لیست خود نگه دارد به ناچار دست به اقدامات جدی خواهم زد....مثلا ...مثلا... مثلا دلیل این مشکل را از یکی از دوستان خواهم پرسید......راستی شما نمیدانید چرا این وبلاگ پینگ نمیشود؟

/ 18 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رها

شايد آدرس را به جای .ir مثل قبلا .com می دهید.

کنجد سرخوش!

آخیش!!!!! خوشحالم که شما هم مثل ما پينگ نمی شيد!!!‌ حالا نوبت ماست که مدام بياييم بگيم پس چرا پينگ نمی کنيد؟ در ضمن جا کامنتي تون رو مردونه نکنيد!!! روی صحبتم با ناصر آقاست!!! آقا طالبان دورش گذشت!!!! ضعیفم خودتی!!! شیطونه می گه کفششو سرش کنم ها...

Fati

منم پينگ نميشم شما خون خودت رو کثيف نکن. ممنون از تبريکت خيلی خيلی ممنون:)

کاموانيوز نو

به نظر ما هم کره ای ها، ژاپنی ها، چينی ها و کلا ملل شرق آسيا همشون مثل هم هستند و يه جور خرچنگ قورباغه مينويسيند//

شيرين

اين شناخت ناقص از ساير ملل هميشه مشکل ساز بوده و شايد يکی از اهداف سازمان گفتگوی تمدنها که آقای خاتمی متولی آن بود، کم کردن فاصله هاو از ميان برداشتن مرزها برای شناخت بيشتر ملل بود.... راستی چون پينگ نمی شه از همين جا ميگم که ما آپ هستيم !

شيوا

به نظرم تعصب روی خاک و زبان و نژاد باعث همه اين مشکلات و عقب ماندگی های دیگرند... رویایی ست اما گاهی دنیایی را فرض می کنم که به همه به یک زبان گفتگو می کنند و مرزی وجود ندارد...رنگ و نژاد مهم نیست...ما توسعه نیافته ایم و آنها توسعه یافته اند نداریم...همه یکی هستند و همه برای هم... زبانهای زیادی از خاطر رفته اما مانند خیلی چیزهای دیگر در تاریخ دست نخورده باقی مانده اند...نه در معرض هجوم واژه های بیگانه اند و نه از یاد رفته...مانند هر زبان تاریخی متخصصان خاص دستور زبانش را فرا گرفته اند و روی آن مطالعه دارند...ملتی تاریخ خود را پیش نمی کشد و کینه به دل ندارد و فرصت طلبی جنگی راه نمی اندازد...دنیایی که همه به سرعت پیشرفت بیشتر فکر می کنند و نه به نگهداری نیمه و ناقص دستاوردهای تاریخی و تعصبات بی جا!!!

**

سلام به قهوه چی عزيز ممنون از متن زيبات ولی روی سخنم با ناصر آقاست: داداش جمالت و عشق....

سايه

سلام آقا ما تمام روزهای خوشيمون و ناخوشیم با در ایران با روزهای قمری و عربی است ولی دليل نمی شه که عرب باشيم يا قبول کنيم که با عرب ها فرقی نداريم موضوع دوم بيشتر به دل نشست ديروز عيد قربان و شب ، شب يلدا بود هر دو بر شما مبارک...

شهربانو

قهوه چی عزیز بلاگ رولینگ هر وقت حوصله داشته باشد و دلش بخواد پینک می کنه مثن بعضی وقتها دو سه بار پشت سر هم و بعضی وقتها هم هیچ پینک نمی کنه .

قهوه چی

ناصر آقا... مثه اينکه نوچه هم پيدا کردی. این ** خیلی ارادت پیدا کرده........اینجوری نمیشه.... من هم بايد برم سبيل بذارم.