چرا فقير هستيم.

ضمن عذر خواهی از اينکه مدتی در خدمت شما نبودممطلب جالبی هست که فکر ميکنم ارزش مطالعه را داشته باشد. همه ميدانيم که يکی از دردسرهای اينترنتی ايميلهای فراوانی است که فوروارد ميشود و بعضی اوقات حوصله آدم را سر ميبرند. گاهی يک مطلب خاص مد ميشود و همان مطلب را از سوی چند نفر ميگيری. با اين وجود گاهی مطالب جالبی هم دريافت ميکنيم که ارزش خواندن را دارد. اين هم يک نمونه از آن بود که فکر کردم ارزش آوردن در وبلاگ را هم دارد:

شايد كه عمل كنيم:
تفاوت كشورهاي ثروتمند و فقير، تفاوت قدمت آنها نيست.
زيرا براي مثال كشور مصر بيش از 3000 سال تاريخ مكتوب دارد و فقير است!

اما كشورهاي جديدي مانند كانادا، نيوزيلند، استرالياكه 150 سال پيش وضعيت قابل توجهي نداشتند اكنون كشورهايي توسعه‌يافته وثروتمند هستند.

تفاوت كشورهاي فقير و ثروتمند در ميزان منابع طبيعي قابل استحصال آنها هم نيست.
ژاپن كشوري است كه سرزمين بسيار محدودي دارد كه 80 درصد آن كوه‌هايي است كه مناسب كشاورزي و دامداري نيست اما دومين اقتصاد قدرتمند جهان پس از آمريكا را دارد. اين كشور مانند يك كارخانه پهناور و شناوري مي‌باشد كه مواد خام را از همه جهان وارد كرده و به صورت محصولات پيشرفته صادر مي‌كند.
مثال بعدي سويس است.كشوري كه اصلاً كاكائو در آن به عمل نمي‌آيد اما بهترين شكلات‌هاي جهان را توليد و صادر مي‌كند. در سرزمينكوچك و سرد سويس كه تنها در چهار ماه سال مي‌توان كشاورزي و دامداري انجام داد، بهترين لبنيات (پنير) دنيا توليد مي‌شود.
سويس كشوري است كه به امنيت، نظم و سختكوشي مشهور است و به همين خاطر به گاوصندوق دنيا مشهور شده‌است (بانك‌هاي سويس). 

افراد عاليرتبه‌اي كه از كشورهاي ثروتمند با همپايان خود در كشورهاي فقير برخورد دارند براي ما مشخص مي‌كنند كه سطح هوش  و فهم نيز تفاوت قابل توجهي در اين ميان ندارد.

نژاد و رنگ پوست نيز مهم نيستند زيرا مهاجراني كه در كشور خود برچسب تنبلي مي‌گيرند در كشورهاي اروپايي به نيروهاي مولد تبديل مي‌شوند.

پس تفاوت در چيست؟

تفاوت در رفتارهاي است كه در طول سال‌ها فرهنگ و دانش نام گرفته است.
وقتي كه رفتارهاي مردم كشورهاي پيشرفته و ثروتمند را تحليل مي‌كنيم متوجه مي‌شويم كه اكثريت غالب آنها از اصول زير در زندگي خود پيروي مي‌كنند:  

1) اخلاق به عنوان اصل پايه
2) وحدت
3) مسئوليت پذيري
4) احترام به قانون و مقررات
 5) احترام به حقوق شهروندان ديگر
6) عشق به كار

7) تحمل سختي‌ها به منظور سرمايه‌گذاري روي آينده
8) ميل به ارائه كارهاي برتر و فوق‌العاده
9) نظم‌پذيري

اما در كشورهاي فقير تنها عده قليلي از مردم از اين اصول پيروي مي‌كنند.

ما ايرانيان فقير هستيم نه به اين خاطر كه منابع طبيعي نداريم يا اينكه طبيعت نسبت به ما بيرحم بوده‌است.ما فقير هستيم براي اينكه رفتارمان چنين سبب شده‌است.
ما فاقد اهتمام لازم جهت آموختن و رعايت اصول فوق كه توسط كشورهاي پيشرفته شناسايي شده‌است هستيم.

اگر شما اين نامه را براي ديگران نفرستيد اتفاقي براي شما نمي‌افتد. گربه شما نمي‌ميرد، از محل كارتان اخراج نمي‌شويد، هفت سال بدبختي بر سرتان آوار نمي‌شود و مريض هم نخواهيد شد.

اما اگر ميهن خود را دوست داريد اين پيغام را به گردش بياندازيد تا شايد تعداد بيشتري از هموطنانمان مانند شما آن را بفهمند، تغيير كرده و عمل كنند. 


 
 ترجمه به فارسي توسط دكتر بهراد صدوقيان
/ 6 نظر / 8 بازدید
عسل - دبیرستان

عالی بود‌! اصلا همه نوشته هاتون عاليه‌! کاش زودتر وبلاگتونو می ديدم ! واقعا يکی از بهترين وبلاگها رو دارين . موفق باشين

د.ک

بنویس ،من هم میخونم.اگه یه وقی هم حوصله نوشتن داشتم داستان واقعی فیلم ساعتها رو برات مینویسم

جارچی

سلام. مطلب جالبی بود. در مورد آن متنی در وبلاگم نوشته ام. اگر تمایل داشتید خوشحال می شوم نظرتان را ببینم.

ملينا

سلام؛ من اولين باره اينجا ميام جالب بود! به منم سر بزنيد!!!

آیدا

فکر کنم سالهای سال طول بکشه تا مردم ايران حاضر بشن اين موارد رو جدی بگيرن و تازه بعدش سالهای سال طول می‌کشه تا حاضر بشن بهش عمل کنند! به همين سادگی که نيست! عمل کردن به اينها کلی زحمت می‌بره که بعيده خيليها چنين زحمتهايی رو به خودشون بدن! راحت تر اینه که همين مدلی که الان هست زندگی کنند و همه تقصيرها رو هم بندازند گردن ديگران.