حداد عادل و نسل جديدی از محافظه کاران

در جلسه علنی روز شنبه مجلس شورای اسلامی غلامعلی حداد عادل، نماينده اول تهران، با اکثريت قابل توجه آرای حاضران به عنوان رييس موقت مجلس انتخاب شد.

دکتر غلامعلی حداد عادل کيست؟

شايد نام دکتر حداد عادل برای بسياری آشنا باشد. قطعا نام او را بر روی کتابهای درسی دوران تحصيل به عنوان نويسنده به خاطر داريد. غلامعلی حداد عادل در سال 1324 در تهران به دنيا آمد و براساس اطلاعات سايت اينترنتی مجلس دارای مدرک ليسانس فيزيک از دانشگاه تهران، فوق ليسانس فيزيک از دانشگاه شيراز، فوق ليسانس فلسفه از دانشگاه بهشتی (ملی سابق) و دکترای فلسفه است. وی مدتی را در دانشگاه های ايران تدريس می کرده است و به مدت ده سال معاون وزارت آموزش و پرورش بوده است.

آقای حداد عادل، که با آيت الله خامنه ای نسبت سببی دارد، عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز هست. وی، که در دوره ششم مجلس هم نماينده تهران بود، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، رييس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و عضو شورای عالی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی است.

در انتخابات دوره هفتم مجلس، نامزدی آقای حداد عادل مورد تاييد جناح محافظه کار بود و وی توانست با کسب بيشترين تعداد آرا در حوزه انتخابيه تهران به عنوان نماينده اول تهران به مجلس راه يابد.

نسل جديدی از محافظه کاران

پديد آمدن جريانات دوم خرداد در ميانه دهه هفتاد و به قدرت رسيدن مجدد جناح چپ باعث شد تا طيف سياسی جديدی به نام دوم خرداد در کشور پديد آيد و حزب مشارکت به عنوان نسل جوان جناح چپ با انديشه هايی کمابيش متفاوت از جناح چپ سنتی شکل بگيرد.

تحولات اخير و به قدرت رسيدن جناح راست نيز حاکی از آن است که نسل جديدی از اين جناح در حال پديد آمدن است. دکتر حداد عادل، آقای ضرغامی رييس جديد صدا و سيما و احمدی نژاد شهردار تهران از جمله اين افراد هستند که عليرغم تعلق و مورد حمايت بودن از سوی جناح راست در حال ايجاد طيف جديدی از اين جناح هستند. قطعا گذشت زمان و عبور از موقعيتهای مختلف ميتواند زوايای فکری و تواناييهای اين طيف را مشخص سازد.

/ 6 نظر / 7 بازدید
نسکافه

اهل سياست نيستم ٬ اصلا سياست بلد نيستم !

جارچی

جارچی خداحافظی می کند....

r.p

سلام، جای خوشحالی است که قهوه خانه از سوت و کوری در آمده و دوباره رونق گرفته.

غريبه تنها

سلام...وبلاگه قشنگی داری..اگه من را قابل ميدونی ..يک سری به وبلاگه ما هم بزن...

جوانه

چطوره عضو بلاگرولینگ بشید. اینطوری زودتر متوجه آپدیت شدن وبلاگها می شید. یه سریال شروع شده که اگه به موقع نرسین ضرر کردین.

حمید

خیلی وقته که غایبی! کجایی؟