کتاب و کتابخوانی: مشکل کجاست؟

بارها این سخن را از سوی بسیاری شنیده ام ( حتی اقشار کتابخوان و کتابدوست و کتابفروش ) که مشکل کتاب در جامعه امروزی گرانی آن است. اگر کتاب ارزانتر بود مردم هم به کتابخوانی روی می آوردند. <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

راستش را بخواهید ذره ای به این حرف اعتقاد ندارم. شواهد بسیاری وجود دارد که بیانگر آن است که مردم ما به دلیل قیمت بالای کتاب از مطالعه دور نمانده اند و عدم کتابخوانی آنها علل دیگر دارد.

  1. اگر مشکل کتاب در جامعه ما قیمت آن بود مردم باید به کتابخانه ها هجوم می اوردند و کتاب به جای انکه کالای یکبار مصرف باشد آنقدر دست به دست میشد تا ورق ورق شود و از بین برود. حال آنکه کتابخانه ها فقط برای استفاده سالن مطالعه آنها شلوغ میشود و بسیاری از کتابها آنجا خاک میخورند.
  2. اگر مشکل کتاب فقط قیمت آن بود آنگاه کتابهایی که احیانا با سوبسید و قیمت پایین ارایه میشد به شدت در بازار رونق می یافت و به طور محسوسی بیش از کتابهای دیگر فروش میرفت.
  3. همین مردمی که از نظر عده ای پول کافی برای خرید کتاب ندارند برای خرید لباس، وسایل منزل، ... هزینه های بیشتری میکنند و حتی آنرا افتخار میدانند. در حالی که خرید و مطالعه یک کتاب گرانقیمت در جامعه ما به هیچ عنوان افتخار و مایه مباهات نیست.

به نظر من مشکل کتاب در ایران امروز ما آن است که به سبب سانسور، خود سانسوری و ضعف فرهنگ نوشتاری کتابهای ارزشمند و قابل مطالعه کمی داریم. شاید با خواندن این جمله لیست بالا بلندی از کتابهای معروف نویسندگان نامدار ایرانی را به یاد آورید و بر من خرده بگیرید که حاصل زحمات این بزرگان را نادیده گرفته ام. ولی واقعیت آن است که به علت کم بودن تعداد این نویسندگان، هنوز هم برای سلایق مختلف مردم نوشتارهای جالب توجه و کتابهای دندانگیر زیادی نداریم.

سیکل معیوب کم بودن کتابخوان، فروش کم کتاب، تیراژ پایین، سود دهی کم کتاب، درآمد کم نویسندگی و مترجمی، غیر حرفه ای بودن نویسندگی، کیفیت نازل نوشتارها و کتابهای فارسی، استقبال کم مردم  و ..... مشکل عمده بازار کتاب ایران است.

قیمت کتاب نه مشکل کتاب و کتابخوانی است و نه با پایین آوردن قیمت کتاب میتوان متوسط مطالعه مردم را بالا برد.

/ 0 نظر / 8 بازدید