انسان در ايران باستان

ایمیلی در روزهای اخیر به دستم رسید که مضمون زیبایی داشت و تصمیبم گرفتم در اینجا بیاورم. شاید بسیاری از شما از تخت جمشید بازدید کرده باشید. در حکاکی های تخت جمشید هفتاد و دو ملت با لباسهای خاص خود بر سنگها حک شده اند. این ملل علیرغم استقلال و تبعیت از حکومت خود در واقع جزو امپراطوری ایران محسوب میشدند. در این تصاویر نمایندگان این ملل هدایای خود را برای پادشاه ایران می آورند. جالب اینکه در این تصاویر:

  1. هیچكس عصبانی و یا خشمگین نیست.
  2. هیچكس سوار بر اسب در برابر پیاده ها نیست.
  3. هیچكس را در حال تعظیم نمی‌بینید.
  4. هیچكس سر افكنده و شكست خورده نیست.
  5. هیچ قومی بر قوم دیگر برتر نیست.
  6. هیچ تصویری خشونت را حتی در غالب جنگ با دشمن تایید و یا تحسین نمیکند. 
  7. هیچکس برده دیگری نیست. 

آنچه میخواهم نتیجه گیری کنم این است که در ایران باستان افراد به ذاته محترم شمرده میشدند و قومیت و نژاد مایه برتری یا مباهات نبود. به راستی چقدر از این اندیشه ها بعد از ۲۵۰۰ سال در فرهنگ و تفکر ما باقی مانده است؟

/ 20 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی

kheli bahali mano bordi faza

سايه

نکنه اونا ايرانی بودن ما نيستيم!

مريم بانو

درك تاب ناسيوناليسم در ايران دوره هاي خوابي پيش بيني شده كه در آن به سر مي بريم و آنقدر عميق است كه فعلا" اينجور داد و بيداد ها كسي را بيدار نمي كند

ندا

والا راستش استنباط هفت ماده‌ای آن حضرت و نتیجه‌گیری شما به نظرم چندان ارتباطی با واقعیت عصر هخامنشیان ندارد! یعنی به نظرم آن تصاویر نقش بسته بر سنگ نمی‌توانند چنین جزئیاتی از مناسبات اجتماعی در آن دوران به دست بدهند! شرمنده! یعنی من واقعا نمی توانم متصور بشوم که جنگی نبوده، تعظیمی نبوده، خشمی نبوده، تبعیضی نبوده... کدام گوشه‌ای از تاریخ بشریت فارغ از این چیزها بوده است که مال ما باشد؟ مگر ما نوع بشر نباشیم! البته این حرف‌ها برای تحریک احساسات ملی-میهنی مردم به نیت ترویج نیکی و محبت و این حرف ها خوب است... جسارت مرا ببخشی قهوه چی.

قهوه چی

ندای عزيز حرف شما حق است. من هم قبول دارم موضوع به اين شدت هم نبوده است. ولی همينکه در تصاوير از چنين مسايلی پرهيز شده است خود بيانگر فرهنگی متفاوت است. اگر تصاوير نقاشی شده دوره های چند صد سال پيش را ببينيم خواهی ديد که تصوير افراد دست به سينه ايستاده در برابر سلطان موضوعی عادی است. من هم قبول دارم که قتل و غارت در همه تاريخ وجود داشته ولی حداقل در اين برهه تاريخی با وجود اينکه مربوط به ۲۵۰۰ سال پيش است ولی اينها ارزش بوده است.

سايه

نيستيد آقای قهوه چی!

عمو اروند

بله من یکسالی در دیر بودم و اخیرن نیز یکی از بلاگرهای دیر با من مصاحبه‌ای کرده‌است که در بلاگ‌نیوز به آن لینک داده شده بود. ولی شاید در زمانی‌که من در دیر بودم شما هنوز متولد نشده بودید، نمی‌دانم. سال ۱۳۵۰ بود.

شهربانو

سربازان هم فرزندان وطن هستند و برای دفاع از وطن از جان خود مایه گذاشته اند . امیدوارم جنگی نباشد و جز دعا کاری از دستم برنمی آید .

Fati

سلام دوست قديمی من برگشتم چائی هم که به راهه شکر خدا