شرقی فروتن

یکی از تفاوتهای بارز شخصیتی و فرهنگی بین ما و غربی ها در فروتنی و تواضع ماست. در فرهنگ ما توقع بر آن است که درخت پر بار شاخه های افتاده ای داشته باشد. ما انسان افتاده را بیشتر دوست داریم. انگار با او خودمانی تریم. ما کسی را دوست داریم که خودش را هیچ نداند و دیگران را، گرچه واضحا ارزش برابری با او را هم نداشته باشند، از خود برتر بداند. غالبا بی سر و صدا به هر جایی وارد میشویم. از خود تعریف نمیکنیم و حتی وقتی دیگران در مورد خوبی های ما سخن میگویند سعی میکنیم نظر آنها را رد کنیم و ثابت کنیم که آنقدر ها هم خوب نیستیم !!

در هلند اما من با اخلاق متفاوتی روبرو شدم! اینها اصلا فروتنی را ارزش نمیدانند. به نظر هلندی ها شما باید بتوانید خود را در همه جا نشان دهید. اینجا میتوانی در مورد توانایی های خودت با اعتماد به نفس حرف بزنی. هر کجا وارد میشوید با صدای بلند صحبت کنید و با یکی دو جمله نبض مجلس را به دست بگیرد. همه شما را تشویق میکنند. اینجا مظلوم بودن و مظلوم نمایی کمتر توجه کسی را جلب میکند. قدرت تنها چیزی است که تحسین همه را بر می انگیزد. اعتقاد عمومی بر آن است که مظلوم نباش تا به تو ظلم نشود. قوی باش تا حق خود را بگیری.

تفاوت فوق یکی از مواردی بود که از همان روزهای نخست حضور در هلند در رفتارهای مردم به چشمم آمد. کم کم به این تفاوت مطمئن تر شدم و امروز تقریبا با اطمینان در مورد آن سخن میگویم. نا گفته نماند که استثنا هر جایی و در هر موردی وجود دارد. در این مورد هم میتوان هلندی های خجالتی و کم رو و یا فروتن یافت و یا ممکن است هموطنانی را سراغ کرد و مثال زد که بویی از تواضع نبرده باشند و یا به آن عادت نکرده باشند.

نمیخواهم در مورد اینکه کدام شیوه بهتر یا بدتر است صحبت کنم. مقایسه این دو ارزش اخلاقی و فرهنگی قطعا از بحث چند سطری من خارج است. آنچه مورد توجه من است یکی ریشه های این تفاوت است. اینکه چرا ما شرقی ها فروتنی را به عنوان ارزش قبول کرده ایم و غربی ها اعتماد به نفس را. و اینکه چگونه باید با این تفاوت کنار آمد؟ آیا ما هم حداقل تا زمانی که اینجا هستیم باید دست از تواضع و تعارفات ایرانی خود برداریم و هلندی شویم؟ یا آنکه باید به مرام شرقی خود وفادار بمانیم؟ قطعا فروتنی در جامعه ای که اعتقاد دارد دفاع از حق شما وظیفه شماست گاهی منجر به از دست دادن حقوق شما میشود.

شما چه فکر میکنید؟ ایا تواضع هنوز در جامعه ما ارزش پسندیده ای است؟ ایا در جامعه ما مردم به دلیل افتاده بودن مورد بی مهری قرار میگیرند؟ آیا باید به این اخلاق و فرهنگمان پایبند بمانیم؟ در برخورد با کسانی که از فروتنی شما سوء استفاده میکنند چگونه برخورد میکنید؟

پی نوشت ۱: برای اینکه بلاگ رولینگ را نصب کنید ابتدا در سایت بلاگ رولینگ یک اکانت بسازید و تک تک لینکهایتان را وارد کنید. سپس کد مربوطه را از بلاگ رولینگ کی کنید و در قالب وبلاگتان جایگزین کد لینکها نمایید. امیدوارم این توضیح برای ابتدای کار کافی باشد. اگر کسی توضیح بیشتری دارد لطفا در کامنت ها بنویسید.

پی نوشت ۲: حدود ۱۰ روز در سفر خواهم بود. سعی میکنم مطلب دیگری در این فاصله بنویسم ولی اگر موفق به این کار نشدم مرا تنها نگذارید. بر میگردم.

پی نوشت ۳: میخواهم مطلبی در مورد انگیزه های مهاجرت بنویسم. بر اساس تجربه ها و برخوردهای خودم. امیدوارم تا یکی دو هفته آینده آماده شود. اینجا به شما قولش را دادم تا مجبور به نوشتنش شوم !!

/ 23 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شنگول ومنگول

سلام انشاالا سالم باشيد اين مقاله از ششم ابتدايی بالاتر بود ما نظريه را ميگذاريم برای بعد موفق باشيد

گيج منگولی

سلام اميدوارم سفر خوش بگذره در مورد تفاوت ما و اروپاييها يا غربيها بايد بگم من بيشتر موافق اون شيوه هستم نگاه کنيد فروتنی تاريخی ما چه کاری دستمان داده است اينقدر که نه اعتماد به نفس اين را داريم که لباسهای خودمون را بپوشيم و نه افسانه ها و اساطيرمان را ترويج کنيم در مورد علم تاريخ و.. همه همين وضع را داريم به نظر من حالا ديگه وقتشه البته اگر دير نشده باشه يکجا خونمدم تنعريفی را که شايسته اش هستی بپذير ما اشکالمون اينه که با اون تعارفات پدر خودمون و پيشينه مون را در اورديم.

حامد

عباس جان مدت زيادی نيست که اين جا نيستی ولی اين جا هم الان اگر اعتماد به نفس نداشته باشی پايمال ميشی.ولی فرقش اينه که اعتماد به نفس آغشته به دروغگويی هم شده است.

ارش رمضانی

از وبلاگ صادق صابری خبر داری؟

Fati

مسافرت خوش میگذره؟

زيتا

سلام.در ظاهر فروتن هستيم ولی در باطن نه.البته ترسو بودن هم جزيی از سرشت ما شده و به اين دليل هست که همه در مسابقه حق ديگری را خوردن٫بشدت فعال هستيم

شنگول ومنگول

samina

سلام. من با اين جمله موافق نيستم که: "ما کسی را دوست داریم که خودش را هیچ نداند" اتفاقاْ من کسی رو دوست دارم که خیلی اعتماد بنفس داره. در ضمن کجایی برادر؟ خبری ازت نیست!

نازی

سعی کن عظمت در نگاه تو باشد نه آن چيزی که بدان می نگری!

پويا

من فکر ميکنم اگر آدم اعتماد به نفس داشته باشه و در عين حال بتونه فروتنی خودش رو حفظ کنه و اين منم اين نه من منم اين عضلات گردنم رو بزاره کنار قطعا در کار و زندگی شخصی و اجتماعی موفقتر ظاهر ميشه خوشحال شدم