کتابخانه مجازی

حتما در مورد کتابخانه های مجازی چيزهايی شنيده ايد يا به بعضی از آنها سری زده ايد. با آنکه سالهاست در اينترنت اين سو و آن سو رفته ام ليکن فکر ميکردم هنوز زود است که انتظار داشته باشيم کتابخانهای مجازی داشته باشيم. يعنی فکر ميکردم هنوز نه کتابخوان الکترونيکی و نه کتابهای الکترونيکی زيادی نداريم. در همين باور بودم که دو شب پيش با لينک يک کتابخانه مجازی فارسی روبرو شدم و وقتی به آنجا سر زدم وبلاگی را ديدم با عنوان کتابهای رايگان فارسی که لينک کتابهای الکترونيک فارسی را از جاهای مختلف جمع کرده و کنار هم آورده است.

خيلی ذوق زده شدم. اگر با مقوله کتاب سر و کار داشته باشيد با يک نگاه متوجه ميشويد که بسياری از کتابهايی که در آنجا جمع آوری شده از معروفترين ماندگارترين و بعضا ناياب ترين کتابهای فارسی هستند. آن شب تا پاسی از صبح بيدار بودم و توی اون کتابخانه کتابهای مختلف را زير و رو ميکردم

شايد اين کتابخانه مجازی دارای برخی ويژگيهای يک کتابخانه نظير طبقه بندی يا امکان جست و جو نباشد ولی لين موضوع به هيچ وجه از ارزشهای کاری نويسنده وبلاگ کم نميکند.

توصيه ميکنم اولا به اين کتابخانه مجازی سری بزنيد و آنرا در حد توان به سايرين هم معرفی نماييد. لينک اين کتابخانه را در قسمت لينکهای وبلاگم اضافه ميکنم و برای مسئول ( يا مسئولان ) اين وبلاگ آرزوی موفقيت ميکنم.

 

پی نوشت: آيدين عزيز به نکته خوبی اشاره کرده ای. متاسفانه مساله کپی رايت در کشور ما کمتر در نظر گرفته شده است ولی اگر دقت کنيد اين سايت هيچ کتابی را راسا در معرض استفاده ديگران نگذاشته بنابراين راسا کپی رايت را نقض نکرده است. ضمن آنکه مطمئن نيستم در ايران قانون کپی رايت برای کتابهای الکترونيک داشته باشيم.(؟)

/ 1 نظر / 6 بازدید
آیدا

قبلاً هم این وبلاگ رو دیده بودم؛ با خوندن این مطلب شما تصمیم کبری گرفتم که بهش لینک بدم که یه چیزی یادم اومد و پشیمون شدم؛ اونهم در نظر گرفتن حق و حقوق صاحب اثر هست. البته که کاری که این وبلاگ نویس انجام داده برای خواننده‌ها مفیده ولی به نظر من در مجموع سودش به اندازه ضرری که بر اثر در نظر نگرفتن کپی‌رایت وارد می‌کنه نیست.