قانون: قرارداد اجتماعی يا ايده آل اجتماعی

قوانين يک جامعه در حقيقت توافق جمعی مردم است که با هم عهد می بندند برای منافع جمعی از برخی منافع شخصی و آنی خود بگذرند و متعهد ميشوند در صورت تخلف از آن هزينه ای بابت آن بپردازند.

امشب شبکه ۲ سيما برنامه ای را به موضوع افزايش نرخ جريمه های راهنمايی و رانندگی در ۳ ماه گذشته اختصاص داده بود و ميخواست اثرات آن را بررسی کند. به نظر ميرسد تصويب اين قوانين بيش از آنکه توافق جمعی مردم باشد نگارش ايده آلهای جامعه است. همه در مرحله حرف با استفاده از کلاه ايمنی در هنگام سوار شدن بر موتور سيکلت يا ننشاندن کودکان زير ۱۲ سال در صندلی جلو موافق هستند ولی کمتر از ۱۰٪ مردم عملا آنرا رعايت ميکنند. قطعا در چنين جامعه ای وضع اين قوانين تغييری در ماهيت موضوع ايجاد نميکند. ابتدا بايد زمينه اجرای قانون را ايجاد کرد و بعد قانون تصويب کرد.

يک پيشنهاد خوب به نظر من آموزش رانندگان ( نه فقط به قصد آموزش علايم يا قوانين راهنمايی و رانندگی بلکه برای حساس سازی آنان و فرهنگ سازی) در هنگام بيمه کردن خودرو هاست. بيمه ها ميتوانند برای رانندگانی که در اين کلاسها شرکت ميکنند تخفيف ويژه ای در نظر بگيرند. در اين صورت شرکت در اين کلاسها در دراز مدت بر فرهنگ رانندگی کشور تاثير گذاشته و زمينه وضع قوانين را فراهم ميکند.

/ 3 نظر / 16 بازدید
رضا

movafagh bashi.be ma ham sar bezan

آیدا

روشی که اينجا اجرا می‌شه اينه: يک قانون جديد اعلام می‌شه که قراره از چند ماه بعد اجرا بشه٬ يک مدت وقت می‌ذارن برای تبليغ قانون و اطلاع دادن به مردم و از تاريخ مقرر ديگه اون رو کاملاْ جدی می‌گيرند٬ من بميرم و تو بميری هم نداره٬ اينه که همه مجبورند بهش عمل کنند. به نظر من تو ايران هم اگه از قوانينی که همين الان به راحتی زير پا گذاشته می‌شه شروع کنند٬ در دراز مدت ممکنه نتيجه بده٬ البته مشکل اساسی روش جريمه در ايران بالا و پايين بودن مقدار اون نيست٬ مشکل بالا و پايين بودن وجدان کاری پليس راهنمايييه!!اگه همون نرخ جريمه ۵ سال پيش جدی گرفته می‌شد وضع به اين افتضاحی نبود.

آیدا

جالبه که دو سه روز پيش داشتم به اين موضوع فکر می‌کردم٬ به نظرم رسيد که تنها راهی که می‌‌شه وضعيت رانندگی رو تو ايران يک کم بهتر کرد جدی گرفتن جريمه‌هاست٬ چون اکثر مردم آگاهانه قوانين رو زير پا می‌ذارند بنابراين آموزش بازده خيلی کمی خواهد داشت. در ضمن کافيه که کسی واقعاْ مجبور باشه قوانين رو رعايت کنه٬ چون کارهای خيلی ساده‌ای هستند و دقت خاصی لازم نداره. البته يک آموزش مقدماتی نياز هست ولی مطمئن باشيد که مردم به اين راحتی‌ها(حتی در دراز مدت) حاضر نمی‌شن داوطلبانه قوانين رو رعايت کنند. البته کسانی هستند که رعایت می‌کنند ولی این فقط بستگی به ادب و وجدانشون داره چون بدلیل رعایت نکردن دیگران٬ از میزان خطری که باهاش روبرو هستند کم نمی‌شه.