کنسرت گروه علیزاده در اوتریخت هلند

دیشب (شنبه 15 نوامبر) کنسرت گروه ضربانگ به همراهی استاد حسین علیزاده در اوتریخت هلند برگزار شد. این گروه در هفته های اخیر کنسرتهایی را در شهر های مختلف اروپایی برگزار کرده است.

برنامه شامل دو قسمت بود. قسمت نخست با همنوازی سه تار و تنبک توسط استاد علیزاده و پژمان حدادی آغاز شد. سه تار سازی است که کمتر در کنسرتها به کار برده میشود ولی استاد علیزاده با اجرای زیبای خود ظرفیتهای مختلف این ساز را به نمایش گذاشت. سپس گروه ضربانگ قطعه ای را بدون همراهی علیزاده اجرا کردند. گروه ضربانگ عمدتا از سازهای کوبه ای بهره میگیرد با این وجود در لابه لای اجرا سازهای مختلف دیگری نیز مورد استفاده قرار میگرفت که به تنوع کار کمک میکرد. در ضمن این گروه از همراهی مرشد مهرگان نیز بهره میبرد که اجراهای زورخانه ای و شاهنامه خوانی را به مجموعه کارهای این گروه افزوده بود. اجرای قطعات زورخانه ای در این کنسرت بسیار جذاب بود و برای من تازگی داشت.

پس از یک استراحت کوتاه قسمت دوم برنامه در سه قطعه اجرا شد. ابتدا قطعه نیایش در دستگاه نوا اجرا شد. در قطعه نیایش سنتور نیز به سازها اضافه شده بود و همراهی آن با سازهای کوبه ای گاهی زیبا و گاهی نامانوس مینمود. سپس استاد علیزاده به گروه پیوست و قطعه «پر کن پیاله را...» را اجرا نمود. در پایان نیز قطعه پر شوری در دستگاه ماهور اجرا شد.

برنامه ها در مجموع به مراتب زیباتر از آن چیزی بود که  انتظارش را داشتم و برای من که مسافتی نسبتا طولانی را برای تماشای این کنسرت پیموده بودم رضایتبخش بود. در طول برنامه به این فکر میکردم که ای کاش تعدادی از دوستان هلندی را به شرکت در این کنسرت تشویق کرده بودم.

 

 

چند قطعه کوتاه از این کنسرت را که با دوربین دستی ضبط کرده ام را در اینجا میگذارم:

 

 

 

 

 

/ 0 نظر / 73 بازدید