فيتيله، امروز تعطیله

سال ۶۵ بود به گمانم. سیزدهم آذر. از شب قبل باران شدیدی در شیراز باریدن گرفته بود. برادرم اون زمانها یک ژیان داشت و صبحها با همان ماشین مرا هم به مدرسه میرساند. اون روز صبح هر چقدر استارت زدیم روشن نشد. اولین بار نبود که برای روشن شدن سرسختی نشان میداد ولی این بار به هیچ صراطی راضی نشد تا روشن شود. کم کم داشت دیر میشد. تصمیم گرفتیم پیاده بریم. راه افتادیم. هنوز به سر کوچه نرسیده بودیم که یکی از همسایگان ما را دید. پرسید کجا میرین؟ گفتیم: مدرسه. گفت مدرسه ها تعطیل شده. برگردید خونه!! بعدها فهمیدیم که سیل آمده بود. اگر اشتباه نکنم تا ۳ روز مدارس تعطیل ماند. این اولین بار بود که فهمیدم بارش باران و برف هم میتواند مدارس را تعطیل کند.

ماجرای برف و سرما و تعطیلی این روزها بار دیگر مرا به یاد آن روز انداخت. روزهای بیست و یک سال پیش. روزهایی که با شنیدن خبر تعطیلی از رادیو فریاد میزدیم: فتیله، امروز تعطیله!

پی نوشت: میگویند کلامی که از دل برخیزد بر دل مینشیند. دنبال مطلبی در اینترنت بودم که به این مصاحبه مرتضی احمدی برخوردم. خواندنی و دلنشین است. اگر ۵ یا ۱۰ سال پیش آنرا میخواندم خیلی به حفظ این چیزها اهمیت نمیدادم ولی این روزها بیشتر و بیشتر به اهمیت حفظ میراث فرهنگی مان پی می برم. آنچه از این مصاحبه بر می آید این است که مرتضی احمدی هم همین دغدغه را دارد. (متن مصاحبه در سایتهای دیگر هم کپی شده. اگر با فیلترینگ مشکل دارید به این لینک یا این لینک بروید.)

Barf%2BTehran.jpg

/ 11 نظر / 25 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ساسوشا

آخ جون!‌تعطيلات هم خوش مزه است..

Raha

حيف دوره ما که اين همه تعطيلی نبود. راستی من در ايران هر وقت مسافرت می رفتم هوای آن شهر گرم می شدو من مورد اعتراض واقع می شدم که با خودم گرما آوردم! مثل اين که واقعا همينطور بوده

علی

آقوی قوه چی کاکو ما را با ای ژیانو بردی به خاطره روزهای گذشته تو شیراز. یه همسایه ای ما داشتیم به نام آقوی استخری. او هم ژیان داشت. هر وقت ماشین ژیانش روشن نميشد خودش تنهايی هولش ميداد. یک پاش رو زمین میگرفت پا میزد یه پاش تو ماشین بود آماده که بپره بالو. وقتی دور ميگرفت میپريد بالو و استارت ميزد.

زيتا

سلام.در مادريد از اين خبر ها نيست،اگرچه بدون برف و بارون هم هميشه تعطيل هست مصاحبه آقای احمدی را خوندم،تهرون هم مثل ما عوض شده.چاره ای نيست،جبر زمانه هست

کاموانيوز نو

فيتيله. اقتصاد مملکت هم تعطيله! گاز اکثر کارخونجات مهم وقتی قطع بشه چه ضرری روزانه داره به مملکت ميخوره.

iranian idiot

قربان خوشوقتيم ما هم از اينكه هم عقيده با ما هستيد! واقعا خوشوقتيم! چه خوب يادتون مونده! اين از شدت "چسبش" اون اتفاق به شما جكايت داره!!!!

هستی

وای چه کیفی داشت وقتی تا دم در مدرسه رفته بودیم و می فهمیدیم که تعطیله .یادم میاد با اینکه از شدت سرما اذیت میشدم ولی این لذت را از یاد نبردم . در مورد مرتضی احمدی باید گفت او یک نابغه در اواز رو حوضی است البته کارهای دیگرشان جای خود و باید بگم فقط بچه های تهرونی اصیل می دانند او چه می گوید . تهران امروزی دیگر فرهنگ خاصی ندارد .

عمو اروند

من نمی‌دانم چرا بعضی از اوقات وقتی به آدرس کلیک می‌کنم با این جواب مواجه می‌شود که چنین آدرسی موجود نیست.

شيرين

فقط می تونم بگم يادش به خير !‌