درسی از چرنوبيل

وقتی زنگ خطر دستگاه بررسی تشعشات اتمی خبر از وجود ذرات راديواکتيو بر روی لباس کارگران سوئدی داد تصور همه بر آن بود که مشکل چيزی جز نشت مختصر مواد راديواکتيو از تاسيسات اتمی سوئدی نيست اما واقعيت دهشتناکی که با گذشت روزها و ماهها و سالهای بعد به دنبال همين يافته کوچک نمايان شد بسيار متفاوت بود. کمتر کسی در آن روز فکر ميکرد آنچه در روز ۲۷ آوريل ۱۹۸۶ (۷ ارديبهشت ۱۳۶۵) در سوئد کشف شد ناشی از يک انفجار در روز قبل از آن ۲۶ آوريل ۱۹۸۶ (۶ ارديبهشت ۱۳۶۵) در نيروگاه اتمی چرنوبيل در غرب شوروی يعنی چيزی حدود ۱۱۰۰ کيلومتر دورتر باشد. دولت سوئد موضوع را رسما اعلام کرد و نشت راديواکتيو در محلی در غرب شوروی حدس زده شد. دولت شوروی در ابتدا از اعلام موضوع طفره رفت ولی هنگامی که تشت رسوايی را از بام فروافتاده ديد ناچار به اعلام شد.  مخفی کاری غيرمسئولانه در مورد واقعيات فاجعه چرنوبيل هنوز هم کمابيش ادامه دارد.

چرنوبيل شهری در شمال اوکراين و نزديک به مرز روسيه سفيد با بلاروس است. در حدود ۱۵ کيلومتری اين شهر نيروگاه اتمی چرنوبيل واقع است. انفجار در واحد ۴ اين نيروگاه رخ داد و در سال ۱۹۹۱ نيز سانحه ديگری منجر به نشت از اين نيروگاه شد. به دليل نياز به انرژی اين نيروگاه تا سال ۲۰۰۰ کار ميکرد. هنوز دليل واقعی انفجار در راکتور چرنوبيل مشخص نيست ولی در ابتدای کار شوروی مسئوليت را تماما بر عهده اپراتورهای راکتور انداخت. در سال ۱۹۹۱ نظريه ديگری مبنی بر اشکال بنيادين در طراحی راکتور توسط دانشمندانی ديگر مطرح شد. با اين حال دليل اصلی انفجار هنوز در هاله ای از ابهام باقی مانده است.

در آن سالها من دانش آموزی دبيرستانی بيش نبودم. خبرهايی در مورد فاجعه چرنوبيل در اخبار می شنيدم ولی تا زمانی که تعدادی عکس و گزارش در مورد آن نديدم و نخواندم عمق فاجعه را درک نکردم. اين حادثه ۴۰۰ برابر بمب اتمی هيروشيما تشعشعات راديواکتيو توليد کرد. آلودگی راديواکتيو تمام اروپا و کشورهای اسکانديناوی مثل سوئد و فنلاند و حتی سواحل شرقی آمريکا را نيز بی نصيب نگذاشت. در اثر فاجعه چرنوبيل ۳۳۶۰۰۰ نفر مجبور به ترک خانه و کاشانه شان شدند. هنوز آمار دقيقی از تعداد کشته شدگان وجود ندارد چرا که مدارک باقی مانده از آن زمان ناقص است. ليستها دقيق نيست و دولت شوروی در آن زمان ثبت تشعشعات اتمی را به عنوان دليل فوت توسط پزشکان در گواهی فوت ممنوع کرده بود! برآورد می شود حداقل ۲۰۰۰۰۰ نفر در سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۴ بر اثر عوارض اين فاجعه در روسيه اوکراين و روسيه سفيد جان خود را از دست داده اند.

بنای يادبود قربانبان حادثه چرنوبيل

کسانی که در صنعت کار کرده اند جمله معروف «اول ايمنی بعد کار» را بر روی ديوارها و بر سربرگ نامه ها ديده اند. اين جمله معروف بر ارجحيت رعايت نکات ايمنی بر انجام کار دلالت دارد. امروز که کشور ما گامهای نخست را در راه توسعه هسته ای برميدارد آرزو ميکنم مسئولين امر برای امنيت جان هموطنان اين آموزه را سرلوح تمامی برنامه ها قرار دهند. مشابه چنين حادثه ای حتی در ابعاد کوچک نيز در کشور ما فاجعه آفرين خواهد بود. خداوند آن روز را نياورد! ان شاءالله.

پی نوشت: از کاميار عزيز که با مطلبی در وبلاگش مرا برای جمع آوری مطلب و نگاشتن اين متن تشويق کرد ممنونم.

 

/ 18 نظر / 17 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کچل خان (حزب ليبرال گيرت مدار)

بعدشم ما از چرنوبيل خيلی درس گرفتيم. هر وقت مردم اهواز و بوشهر سر و صدا کردن کافيه يه موشک بزنيم به نيروگاه اتمی !!! و اين بود پيام من به شما

هميشه ايرانی

سلام من يک بحثی را با کاميار خان عزيز در مورد غنی سازی توی وبلاگم آغاز کردم خوشحال می شوم که شما و سایر دوستان هم نظر بدهيد. نظر همه دوستاندر متن منعکس می شه. عنوان مطلب من دست نزنيد ، جيزه !! مثل چرنويلی ها می شيد http://nagmehhayedelam.persianblog.ir

هستی

آن روزها با خبرهائی که بود ذهن مردم دنیا آشفته گردید ....امید وارم چنین آشفتگی هائی هیچ گاه در هیچ جای دنیا نباشد و نپاید ... به دیروز بروزم .

samina

واقعاْ که فقط بايد اونچه که آرزو کردی ،آرزو کرد و از خدا خواست،چون تنها چيزی که الان تو اين مملکت اهميتی نداره همون امنيت جان آدماست.

عاطفه

سلام وبلاگ جالب دارید. به نظر من ح.ادث اين طوری هميشه در طول تاريخ وجود داشته فقط شکلش و گستردگيش فرق می کرده.

خاطراتچی

و امروز روز ملی خلیج فارس است: پیشنهاد ایروا برای بزرگداشت این روز توسط وب نویسان ایرانی http://www.irwa.blogfa.com/ و امروز روز ملی خلیج فارس است روزی که در آن با همت دلیران ایران زمین ، اشغالگران پرتغالي از خليج فارس اخراج شدند. برای زنده نگاهداشتن نام خلیج همیشه فارس پیشنهاد می کنیم که امروز ، تمامی وب نویسان ایرانی در اقدامی هماهنگ و سراسری ، مطلبی در بزرگداشت این روز در صفحه اول وب نوشت (وبلاگ) و یا وبگاه (وب سایت) خود قرار دهند.

صبا

راستشُ خوبه که تو هم از ديگر کشور ها عقب نمونی و در اين دنيای ببخشيد خر تو خر کمی تکنولوژی برتر داشته باشی ولی تمام اين سهل انگاری ها کار دستمون نده ؟؟؟. مخصوصا امروز با خوندن مطلب شما بيشتر نگرانم . ميگم اينا حالا زياد به نظر نمياد که دانش دباره انرزی اتمی داشته باشند شايد فقط بلدن درست کنن ا يه اتفاقی بيوفته چی؟؟؟

صبا

راستی ما هم درباره روز ملکه نوشتیم خواستید تشریف بیاورید

کاميار

مخلصييم.مطالب بسار جالبی بود.متشکرم