تکامل انسان

شاید بدانید که از زمانهای دور گمان میرفت انسان از نسل میمون باشد ولی داروین نخستین کسی بود که با نظریه تکامل این موضوع را به صورت علمی مطرح ساخت. اخیرا یک برنامه مستند را از شبکه بی بی سی به نام "قدم زدن با انسانهای غارنشین" در مورد تکامل انسان دیدم. بسیار جالب بود. داستان تکامل انسان را از حدود 6 میلیون سال پیش تا به حال دنبال کرده بود. گونه های مختلف بسته به شرایط محیط و نیاز ها از بین رفته یا تکثیر یافته اند تا آخرین گونه که انسان امروزی است بوجود آمده است. انسان امروزی به زبان علمی هومو ساپینس نامیده میشود و تفاوت آشکاری نسبت به دیگر گونه ها دارد. تفاوت اصلی انسان امروزی با گونه های قبلی قدرت تصور و تفکر اوست. انسان امروزی حدود 250 هزار سال پیش در شمال شرق آفریقا جایی حدود اتیوپی امروزی بوجود آمده است. طبق یکی از تئوری های موجود همه انسانهای امروزی از یک انسان واحد سرچشمه گرفته اند. انسانها بعدا از افریقا به سایر نقاط دنیا مهاجرت کردند. ابتدا به خاورمیانه و سپس از یک سو به اروپا و از سوی دیگر به آسیای میانه. دسته ای از این گروه به آسیای جنوبشرقی رفتند و دسته ای دیگر از طریق آلاسکا به قطب شمال و قاره آمریکا مهاجرت کردند. اگر شکل صورت و چشمان مردم آسیای میانه را با اسکیمو ها و بومیان آمریکا مقایسه کنید حتما متوجه شباهت آنها خواهید شد. این مسیر مهاجرت را محاسبات ژنتیک بر اساس تغییراتی که اندک اندک در ژن انسانها ایجاد میشود تایید کرده است. شکل زیر مسیر این مهاجرت را نشان میدهد. توجه داشته باشید که تفاوت رنگ فلش ها زمانی را نشان میدهد که هریک از این مهاجرتها اتفاق افتاده است.

  

Project_Overview.jpg?uniq=6zpy0g

 

نکته هلندی: یکی از دوستان اشاره زیبا و البته ظریفی به شیوه غذا خوردن هلندی ها (و اصولا غربی ها) داشت. میگفت تفاوت ما با این هلندی ها این است که ما 4 ساعت غذا میپزیم و در 10 دقیقه میخوریم. هلندی ها در 10 دقیقه غذا میپزند و در 4 ساعت میخورند!!

پی نوشت: یکی از دوستان در کامنتهای پست قبلی اشاره کرده بود که اگر جنگ باعث عقب ماندگی میشود چرا ژاپن با وجود پشت سر گذاشتن جنگ جهانی دوم و با وجود آنکه با بمبهای اتمی مورد حمله قرار گرفت امروز کشور پیشرفته ای است؟ باید بگویم سوال بسیار خوبی است و گرچه پی نوشت از مطلب بیشتر میشود ولی مایلم جوابش را در اینجا بنویسم:

۱. واقعیت این است که پیشرفتهای علمی و صنعتی ژاپن از اواخر قرن نوزدهم آغاز شد. ژاپن در آستانه جنگ جهانی دوم یک کشور کاملا صنعتی و پیشرفته بود. شاید بدانید که هواپیماهای جنگی ژاپن به نام زیرو از لحاظ تکنیکی و صنعتی به مراتب پیشرفته تر از هواپیماهای آمریکایی بود. کمپانی میتسوبیشی که امروز ما آن را با اتومبیلهایش میشناسیم از سال ۱۸۷۰ تاسیس شده بود و در زمان جنگ دوم جهانی برای ژاپن ناوهای جنگی میساخت. ژاپن در آن زمان یکی از سه قدرت مطرح جدید در جهان بود و در اتحاد با آلمان و ایتالیا قصد داشتند موازنه جهانی قدرت را تغییر دهند و به تسلط دیرینه انگلیس و فرانسه بر جهان پایان دهند. ارتش ژاپن بخشهای بسیاری از کشور بزرگ چین را تصرف کرده بود و در همان حال آنقدر قدرت داشت تا همزمان با آمریکا وارد جنگ شود. جان کلام آنکه ژاپن در زمان جنگ جهانی دوم کشور عقب مانده ای نبود که جنگ آن را تکان داده باشد و در مسیر پیشرفت قرار داده باشد. شاید اگر جنگی در نگرفته بود امروز ژاپن قدرتی بالاتر از آمریکا بود.

۲. گرچه بمبهای اتمی آمریکا دو شهر ژاپن را با خاک یکسان کرد ولی بقیه خاک ژاپن آسیب کمتری دید.  ژاپن کمتر در خاک خود جنگید و به محض آنکه حس کرد جنگ زیرساختهای کشورش را تهدید میکند تسلیم آمریکا شد. تسلیم شدن ژاپن از خرابی بیشتر کشور پیشگیری کرد. به عبارتی ژاپن غرور خود را فدای حفظ زیرساختهای صنعتی و علمی کشورش کرد.

۳. مردم ژاپن بعد از جنگ فقیر، گرسنه و بی خانمان ولی باسواد و با تجربه و آماده بازسازی کشورشان بودند. وضعیت ژاپن بعد از جنگ با وضعیت کشوری مانند افغانستان بعد از حمله آمریکا قابل مقایسه نیست. شاید زیرساختهای انسانی ژاپن در جنگ کمی آسیب دید ولی هنوز برای بازسازی این کشور کافی بود در حالی که کشوری مانند افغانستان از عدم توسعه انسانی و فقر نیروهای متخصص رنج میبرد. ژاپن حتی روز بعد از جنگ هم مهندسان، متخصصان و تحصیلکردگان کار کشته ای داشت که آستین همت برای بازسازی کشورشان بالا بزنند ولی افغانستان برای احداث یک جاده هم شاید نیازمند کمک فنی کشورهای خارجی باشد. در قدرت ماندن امپراطور ژاپن، هر چند با اختیارات محدود، به ثبات سیاسی این کشور کمک کرد و ژاپنی ها دوره آشفتگی سیاسی مانند امروز عراق را تجربه نکردند. از سویی کمپانی ها و ساختارهای مدیریتی هم دست نخورده ماندند. به طور مثال مدیریت ژاپنی که شیوه ای خاص در مدیریت محسوب میشود و بسیاری آنرا رمز موفقیت ژاپنی ها میدانند از اواخر قرن نوزدهم یعنی دهها سال قبل از جنگ پایه ریزی شده بود و از روز بعد از جنگ دوباره به کار گرفته شد. جان کلام آنکه برای بازسازی ژاپن همه چیز مهیا بود و تنها به یک سرمایه گذاری کلان احتیاج بود تا بار دیگر در مسیر پیشرفت قرار گیرد. آمریکانیز این موضوع را به درستی تشخیص داد و از سرمایه گذاری در این کشور غافل نماند. 

حال آیا میتوان گفت جنگ باعث پیشرفت ژاپن شد؟

/ 14 نظر / 11 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عمو اروند

معلم سوئدی ما بعد شنیدن فرمایشات هم‌کلاسی‌ها از طرز پخت و پز غذاهای ایرانی گفت: ما می‌خوریم که زنده باشیم. شما می‌پزید که زنده باشید. و اما در مورد ژاپن، اگر دچار جنگ نشده‌بود، چه می‌شد؟ و اصولن با آن همه تلفات انسانی و مالی چه بدست آورد. این جنگ طلبان، جنگ ندیده‌اند، صدایشان از جای گرم در می‌آید.

پرسشگر

قهوه‌چی عزیز! همونطور که می دونی تعدادی از نماینده های اقلیت و اکثریت مجلس دارن سعی می کنن برای کشوندن احمدی نژاد به مجلس و پرسش از اون (که البته می تونه زمینه ی استیضاح رو هم به وجود بیاره) امضاهای کافی رو جمع کنن و عملکرد ضعیف دولت نهم رو زیر سوال ببرن. در همین راستا و با هدف تسریع این روند، نامه ای رو خطاب به نمایندگان مجلس تهیه کرده ایم که می تونی از طریق لینک این پیام بخونیش و در صورت تمایل امضا کنی و به ش لینک بدی. مطمئنآ همراهی شما می تونه در موثر بودن این حرکت مدنی سهم زیادی داشته باشه. یا حق!

شيرين

ميگم آدم و حوا كجاي اين داستانند ؟ يعني ميخواي بگي افريقايي اند ؟ بهرحال اطلاعات مفيدي بود. در مورد عادت غذا خوردن بايد بگم كه ما بيشتر به اينكه سير بشيم فكر مي كنيم. من خودم كمتر از غذا خوردن لذت مي برم براي همين سريع ميخورم تا فقط سير بشم !‌

شيوا

تحليل تاريخی جالبی بود! در مورد غذا خوردن ایرانی ها بايد بگم که مدل خوابگاهی هم داره که ۵ دقيقه پخته می شه و ۵ ثانيه هم خورده می شه!!

فاطی

من چون طبق معمول در کافی نتم فقط اومدم سلام کنم

سارا

سلام اولا قالب جديد مبارک دوما قبل از داروين يک فرد مسلمون نظريه تکامل بشر رو داده بود ولی به ره حال که نظريه ی رديه سوما ما که منشامون افريقايی چرا اين همه به اين افريقايی ها ظلم کرديم چهارما چرا تو کتابمون همش علت تحول زابن رو علاوه بر انقلاب ميجی جنگ ميدونن

saba

سلام . چند روز ژيش اينجا بودم . تازه پست جدید را نوشته بودید . ولی متاسفانه ما هر وقت میخواهیم نظری بدهیم . سر و کله این پسر شیطون پیدا میشه و رشته کلام از دست آدم در میره . . ولی برام جالب بود . خوب این سوالاتیه که هر انسانی متفکر . حتی غیر متفکر در جنگل هم از خودش میکنه . از کجا آمدیم . ب کجا میرویم . چرا مدیم . وووو ولی واقعا تصور کردنش سخته که انسان امروزی چگونه و چطور تکامل پیدا کرده و الان شده این .... و چرا یکی چشم بادومیه و یکی چشم رنگی و یکی کوتاه و اون یکی سیاه .... خلاصه کنم یه چورایی اچدادمان ااپ هستند دیگه . چه کار میشه کرد ...

saba

راستی گفتید غذا خوردن ایرانی ها . دیروز بر خلاف مدتها که خورش ایرانی درست نکرده بودم چون اصلا فرصت نبود یهو به سرم زد قرمه سبزی درست کنم . در پنجره باز بود یهو عجیب دیدم دوتا زن و مرد ایرانی اومدن بو میکشن و تند تند میگفتند به خدا این بوی قرمه سبزیه . من که داشتم گوش میدادم . مرده بودم از خنده . شما نمیدونید چه برقی داشت چشماشون و با چه دست پاچگی دنبال بوی قرمه سبزی ما میگشتند . خلاصه البته رفتم پشته پنجره و دعوتشون کردم که اگه دوست دارند میتونم بهشون کمی از قرمه . بدم . و داستانی داشت . جالب بود برام که هنوز ایرانی ها بوی قرمه سبزی رو فراموش نکردند .

کوقه

مطلب خوبی بود ... کلی استفاده کردم .

سايه

سلام عليکم رفيق يگم حالو تو ای هير ويری! ژاپن ولش کن... بوگو ببينم تکليف ننه و بابای ما چی شد؟!(آدم و حوا)