اتحاد برای / اتحاد علیه

شاید شما هم در زندگی با افرادی برخورد کرده باشید که به شدت مورد احترام و علاقه مردم هستند. این افراد اصطلاحا شخصیت کاریزماتیک دارند. کاریزما به خودی خود چیز مثبت یا منفی نیست. کاریزما یک قدرت است. بسیاری از رهبران بزرگ دنیا شخصیت کاریزماتیک داشته اند. برخی از این قدرت در جهت منفی استفاده کرده اند و برخی در جهت مثبت. مانند مهاتما گاندی و هیتلر.

اینکه چگونه میتوان شخصیتی کاریزماتیک داشت، سوالی است که خیلی ها دوست دارند جواب آنرا بدانند. آنچه میدانیم این است که شخصیتهای کاریزماتیک غالبا افراد بلند پروازی هستند که بر عقیده خود پافشاری میکنند و در راه خود ثابت قدم هستند. مردم به این دلیل حول شخصیتهای کاریزماتیک گرد می آیند که حس میکنند او راهی برای رسیدن به قله هایی دارد که همگی آرزوی آنرا در دل دارند ولی هیچگاه امید رسیدن به آن را نداشته اند. شخصیت کاریزماتیک امید پیروزی های بزرگ را در دل مردم مینشاند.

یک رهبر کاریزماتیک برای آنکه مردم را با خود همراه کند نیاز به متحد ساختن آنها دارد. رمز موفقیت رهبران کاریزماتیک و کارهای بزرگی که انجام میدهند این است که با متحد ساختن مردم نیرویی غیر قابل باور می سازند و همین امر مردم را به هیجان می آورد و با آنها همراه می سازد. شور مردم این نیرو را چند برابر میکند. اما متحد ساختن مردم نیاز به تعریف یک هدف واحد دارد. اتحادی که مورد استفاده اینگونه رهبران است غالبا بر دو نوع است: اتحاد علیه چیزی یا اتحاد برای چیزی.

متحد ساختن مردم علیه یک چیز راحت تر از برای یک چیز است. وقتی اتحاد علیه چیزی شکل میگیرد مردم آنچه را که نامطلوب است را به چشم خود می بینند و همگی از آن اظهار تنفر میکنند ولی در مورد آنچه که بدست خواهند آورد خیالپردازی میکنند. در اتحاد برای چیزی، مردم  ممکن است سلیقه های متفاوت داشته باشند و احتمال اینکه برخی به جمع نپیوندند بیشتر است. ایراد اساسی اتحاد علیه یک چیز این است که بر پایه تنفر استوار میشود. تنفر غالبا کور است و ممکن است خطا کند. از سویی تنفر همواره به جنگ و دشمنی دامن میزند.

اگر روزی روزگاری مردم دنیا به آن سطح از دانش و بصیرت برسند که بتوانند تفاوت این دو را دریابند و بر اساس تنفر کور پشت سر رهبران کاریزماتیک قرار نگیرند آنگاه یکی از آرمانهای بزرگ بشری که همانا صلح جهانی است محقق خواهد شد. اینکه ایا عمر ما به چنین روز فرخنده ای میرسد یا خیر؟ سوالی است که باید منتظر ماند و دید.

پی نوشت۱: راهی ایران هستم. ممکن است دو سه هفته ای فرصت نوشتن نداشته باشم. از بعد از تعطیلات عید مجددا به طور منظم در خدمت همه دوستان خواهم بود.

 پی نوشت۲: مهاجرت شرمندگی نيست. پشت کردن به وطن و فراموش کردن پيوندها با سرزمين مادری نيست. مهاجرت مساله ای نيست که بايد حل شود. مهاجرت پديده ای جهانی است.....ادامه این مطلب را در سیبستان بخوانید.

پی نوشت ۳: نمیدانم عکس پایین در ایران باز میشود یا خیر. اگر مشکلی هست راهنمایی کنید آنرا کجا آپلود کنم.

پی نوشت ۴: ناشناس نوشته بود که «.... هميشه اتحاد وقتی عليه چيزی هست، برای چيزی هم هست. مثلا اتحاد عليه ظلم برای بدست آوردن آزادی. يا اتحاد عليه بيسوادی برای بدست آوردن باسوادی. اتحاد برای سلامتی که مثلا اتحاد عليه چاقی يا تغذيه نامطلوبه....». نکته خوبی است. من هم با شما موافقم اما این موضوع همیشه صادق نیست. گاهی بیش از یک انتخاب میتواند خلاف موضوع مورد مخالفت ما باشد. مثلا اتحاد علیه تغذیه نامناسب میتواند اتحاد برای رژیم گیاهخواری، اتحاد برای رژیم غذایی کم نمک، یا اتحاد برای رژیم غذایی کم کالری را شامل شود. رهبران از همین خاصیت استفاده میکنند و گروههایی را با اهداف مختلف که تنها یک وجه مشترک دارند (و آن همانا مخالفت با وضعیت موجود است) را متحد میسازند.

نکته هلندی:

 انسان ندرلندتال:

Dutchman.JPG?uniq=tuusfi

  1. چراغ و دینام (ترجیحا شکسته و کار نمیکند. مراقب جریمه پلیس باشید.)
  2. گوشی موبایل (مخصوص مکالمه هنگام دوچرخه سواری!)
  3. شال گردن (ترجیحا قرمز یا بافتنی با رنگهای مختلف اجغ وجغ)
  4. جعبه عقب از نوع هلندی (دارای قابلیت حمل کل خریدهای هفتگی شما در روز شنبه!)
  5. تلمبه بادی (روزهایی که آنرا فراموش کنید قطعا دوچرخه تان در دورترین نقطه نسبت به منزل پنچر میشود!)
  6. صندلی مسافر (قابلیت حمل تا 120 کیلوگرم)
  7. پدال ترمز (ترمز معمولی روی فرمان کاربردی ندارد چون دستتان را برای گوشی موبایل نیاز دارید. ترمز باید پایی باشد!)
  8. قفل و زنجیر ضد دزد (غالبا قفل بیش از خود دوچرخه پای شما آب میخورد! و وزن دوچرخه را سه برابر میکند)
  9. دسته گل هلندی (با توجه به اینکه کانالهای آب در گوشه و کنار هلند زیاد است مواظب باشید آنرا به آب ندهید!)

 برگرفته از کتاب Undutchables

/ 42 نظر / 32 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شيوا

قهوه چی عزيز به ايران و به جمع ما خوش آمدی! خوشحالم که بعد از سالها توانستیم تحویل سال نو را سر سفره هفت سین به تو تبریک بگوییم. مطلب جالبی را در مورد شخصيتهای کاريزماتيک نوشته بودی... بزرگترين آرزوی انسانها همين قدرت داشتنه و همیشه فکر می کردم تلاش انسانها برای به دست آوردن هر چيز اعم از پول و سواد و شهرت و محبوبيت و حتی گاهي زيبايی آگاهانه یا غیر آگاهانه برای بدست آوردن درجاتی از قدرت است... به نظر تلاش بيهوده ايست!!!

صحرا

من دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی در دانشگاه تربیت مدرس هستم و قصد دارم پایان نامه ام را درباره قصه زندگی آدمها کار کنم . خوشحال میشم با من در اجرای این پروژه همکاری کنید . فکر می کنم براتون جالبه از قصه زندگیتون سردر بیارید . برای من که فوق العاده بود . امیدوارم برای شما هم اینطور باشد . در ضمن ممنون میشم وبلاگ من را به دوستانی که فکر می کنید علاقمند به همکاری هستند ، معرفی کنید .

رامين

سلام. سال نوت مبارک/ اميدورارم امسال سالی پر از سعادت و موفقيت باشه براتون...

رامين

سلام. سال نوت مبارک/ اميدورارم امسال سالی پر از سعادت و موفقيت باشه براتون...

زيتا

سلام.نوروز بر شما و خانواده مبارک و شاد باد. سفر خوش بگذرد. آره هميشه خراب کردن آسانتر بوده و به تعداد زيادی هم نياز نيست.ولی سازندکی به نيروی بيشتزی نياز دارد و کار دشواری هم هست.بنابراين طرفدار زيادی ندارد.من که اميدوار نيستم در دوره حيات خودمان آن روز اتحاد برای آرامش و هدالت را ببينم.

هستی

سال نو مبارک . انگار هنوز ایران هستید !!؟‌خوش باشید

سايه

سلام کجايی؟قهوه چی جان... ما از تعطيلات برگشتيم ولی انگار عيد شما تعطيلي هاش بيشتره... کجايی؟

گيج منگولی

سلام سال نو مبارک اميدوارم تعطيلات خوش گذشته باشد اطلاعات جالبی در مورد رهبری کاريزماتيک داده بود. نميدانم چرا ناخوداگاه ياد دو کتاب کوری ژوزه ساراماگو مسيح باز مصلوب افتادم.در مورد اون تصوير هم ديده ميشه و خیلی هم جالبه!

samina

سلام. رسيدن بخير. اگه هنوز ايرانی دوست داريم ببينيمت.