نمايشگاه کتاب روتردام

نمايشگاه کتابی به مدت ۳ روز در روتردام برگزار شد. روزهای اول با خودم گفتم من که کتاب هلندی نميخوانم. برای چی برم؟ بعد که دوستان ديگر رفتند و فهميدم که کتابهای انگليسی هم اونجاها پيدا ميشه من هم رفتم. جای همه شما خالی بود. نمايشگاه جالبی بود. برای من که در سالهای دانشجويی و حتی بعد از آن غالب سالها نمايشگاه کتاب تهران را سر می زدم مقايسه اين نمايشگاه (يا بهتر بگويم فستيوال کتاب) با نمايشگاه کتاب تهران و نمايشگاههای شهرستانی کشورمان جالب بود.

اولا که نمايشگاه به مراتب کوچک تر و محدودتر از نمايشگاه تهران بود. فقط يک سالن بود. از انتشاراتی ها هم خبری نبود. ظاهرا فقط يک شرکت برگزار کننده اين نمايشگاه است. نمايشگاه به صورت دوره ای در شهرهای مختلف هلند برگزار ميشود. شهر بعدی اوتريخت است و سال آينده در ژانويه مجددا نوبت روتردام است.

شيوه برگزاری نمايشگاه به گونه ای بود که کمترين تعداد پرسنل را استفاده کند (به دليل گران بودن هزينه دستمزد در هلند). کتابها به ترتيب موضوعی روی ميزهايی چيده شده بود و مردم دور ميزها ميگشتند، کتابهای مورد علاقه خود را می يافتند و در کنار خروجی مبلغ آن را به صندوق ميپرداختند. از قيمت کتابها بگويم که برعکس کتابفروشی ها به شدت پايين بود. رمانهای معروف و کلاسيک را مانند آثار خواهران برونته، جين اوستين، ويرجينيا ولف، داستايوفسکي، ... را می توانستی با قيمتی حدود ۱ تا ۲ يورو (يکی دو هزار تومان) بخری. رمانهای جديد قدری گرانتر بود و حدود ۳ تا ۵ يورو بود. به نظرم قيمتها با ايران قابل مقايسه بود. با توجه به درآمد بالا تر مردم در هلند به نظر ميرسد خريد کتاب فشار چندانی از لحاظ اقتصادی به افراد وارد نميکند در صورتی که در ايران قشر کتابخوان غالبا قشر حقوق بگير بودند که خريد کتاب برايشان قدری سنگين بود. به ياد دارم که بسياری افراد خريد کتابهای مورد علاقه شان را به روزهای اول ماه که تازه حقوق گرفته اند موکول ميکردند.

راستش نمايشگاه کتاب ساده و بی پيرايه هلندی ها مرا به ياد دوچرخه سواری اشان می اندازد. همانقدر که ساده زيستی هلندی ها را ميتوان در دوچرخه سواری شان ديد نمايشگاه کتاب شان هم به همان اندازه ساده ولی مفيد و کارا بود.

/ 8 نظر / 11 بازدید
طیبه

ولی اينجا توی نمايشگاه تخفيف چندانی داده نميشه ، ولی تنوع زياده....جالب بود.

siavash

سلام. ۲ تا موضوع: اول اينکه يه سر به انجمن سياسی سايت بزن . دوم اينکه من به روزم خوشحال ميشم يه سر بزنی سياوش

شايا(دختري از هند)

سلام مطلب جالبی بود استفاده کردم اينجا هم نمايشگاه هست ولی قيمتها خيلی هم فرق نداره!

zita

سلام.نميدونی چقدر دلم ميگيره که همه در مترو يک کتاب در دست دارند و ميخوانند.اگرچه حتا برای کتاب خواندن هم دل خوش ميخواهد که غم نان مردم ايران را اسير کرده.

fati

من الان ميرم از دستت مرغ ميخورم اون پينوشت رو فقط به خاطر تو نوشته بودم:(((

Fati

ياد درخت ايران ريشه در آبهای خليج فارس دارد افتادم:))) خوش به حالشون که اينقده کتاب ارزونه من اگه بودم خودمو خفه ميکردم هر چی ميديدم ميخريدم:))

Saeed

با سلام. لطفا پاسختان را به سوالی که در وبلاگ ((پسر ایرانی)) آمده بگویید و از دوستان و دیگران نیز دعوت کنید. متشکرم